Už jste slyšeli o Syndromu nemocných budov?

Post date:

Author:

Category:

Únava, bolest hlavy, pálení očí, škrábání v krku, to všechno jsou projevy SBS (Sick Building Syndrome). Syndrom nemocných budov totiž nepostihuje budovy, ale lidi, kteří v takových domech žijí nebo pracují. Uzdravit dům a tím i jeho obyvatele může správné větrání a dobrá kvalita vzduchu.

Syndrom nemocných budov je jedním z negativních projevů dnešní moderní doby a je potřeba s ním počítat při rekonstrukci i výstavbě nového domu. V opačném případě by se to mohlo podepsat na zdraví celé vaší rodiny nebo zaměstnanců.

Co je to syndrom nemocných budov?

Syndrom nemocných nebo také nezdravých domů označuje špatně postavené budovy, které škodí lidskému zdraví. Zpravidla to jsou špatně navržené, nedomyšlené objekty, ale také budovy, které stojí na špatných místech. 

Ve většině případů se jedná o kancelářské budovy, školy, ale najdou se mezi nimi i rodinné domy. V zahraniční se pro něj vžil pojem Sick Building Syndrome (SBS) a poprvé ho popsala Světová zdravotnická organizace v roce 1984. Podle analýza v té době syndromem trpělo zhruba 30 % obyvatel USA a Evropy. V roce 2002 byla tato hodnota už dvojnásobná – 60 % obyvatel.

Nezdravou budovu poznáte na první pohled podle toho, že se jí nadměrně potí okna zevnitř, objevuje se v ní plíseň, špatně se v ní spí i dýchá, někdy může dokonce způsobovat kožní ekzémy.

Vliv nezdravých budov na lidské zdraví

Lidé, kteří uvnitř takových budov dlouhodobě žijí a pracují, nejčastěji trpí:

  • bolestmi hlavy,
  • závratěmi,
  • nevolnostmi,
  • podrážděnou oční sliznicí,
  • podrážděním nosu a krku,
  • suchým kašlem,
  • svěděním,
  • zhoršenou koncentrací,
  • únavou,
  • alergiemi a dalšími obtížemi.

Tyto příznaky většinou odezní, když budovu opustíte nebo odjedete na dovolenou. Po návratu se však obtíže znovu objeví. Mnohdy mohou přejít i do chronických stavů.

Příčiny syndromu

Za zhoršené vnitřní prostředí může hned několik faktorů, které se však dají ovlivnit při rekonstrukci nebo přímo při stavbě domu.

Vlhkost a plísně

Nadměrná vlhkost jde ruku v ruce s tvorbou plísní. Zodpovědné za ni jsou nekvalitní stavební technologie, ale také neodborná rekonstrukce. Například u staršího domu stará dřevěná okna vyměníte za nekvalitní plastová, kvůli nim budova ztratí přirozenou možnost přívodu čerstvého vzduchu, tedy dýchání. Proto se uvnitř začne koncentrovat voda, stavba se bude potit a následně začnou vznikat zdraví škodlivé plísně.

Nečistoty chemického původu

Při větrání okny mohou zvenku pronikat výfukové zplodiny. Škodlivé výpary se však uvolňují i uvnitř budov, označují se jako VOC (volatile organic compound) a zpravidla pocházejí z lepidel, čalounění, koberců, kopírek, dřevěných výrobků, zplodin ze sporáků, z krbů a podobně.

Biologické nečistoty

Zvenku vnikají do místností i pyly, bakterie, viry, houby a plísně. Tyto nečistoty mohou způsobovat horečku, kašel, zimnici, bolesti na hrudníku nebo alergické reakce. Zejména v kancelářích s vysokým počtem pracovníků se šíří velmi rychle.

Nedostatečné větrání

Kvůli topnému embargu z roku 1970 začali projektanti z důvodu zlepšení energetické náročnosti budovy projektovat tak, aby byly co nejvíce vzduchotěsné. To je důvod, proč se do budov dostává méně čerstvého vzduchu. Při rekonstrukcích takových budov je tedy třeba zajistit správné odvětrávání i v případě, že není možné otevírat okna. Jistým řešením může být větrání s rekuperací tepla.

Způsob provedení místnosti

Vzhledem k tomu, že syndrom nemocných budov se často týká kancelářských budov, často se projevuje u osob, které nemají svoji vlastní kancelář (např. coworkingová centra). Tyto budovy jsou častěji klimatizované a mají nedostatek přirozeného slunečního světla, špatnou akustiku a vysokou vlhkost.

Zdravá budova vyžaduje správnou cirkulaci vzduchu

Syndromu nemocných budov lze předcházet pravidelným větráním a přísunem čerstvého vzduchu, správným dodržováním a provozováním HVAC (systémy pro vytápění, větrání a klimatizace), stínící technikou, odstraněním zdrojů, které vzduch znečišťují a čištěním vzduchu.

Pokud stavíte nebo kupujete dům a chcete se vyhnout problémům, zvažte polohu pozemku. Měl by být v dostatečné vzdálenosti od frekventovaných cest a průmyslových center. Při koupi bytu, zohledněte blízkost zeleně a celkové okolí.

Při stavbě vybírejte stavební materiály, které nejsou toxické nebo náchylné k plesnivění a růstu hub. Dbejte na to, aby suterén (sklep, garáž) byl vodotěsný a dobře ventilovaný. Již ve fázi projektu zvažte způsob odvětrávání. Pro splnění hygienických norem je třeba zajistit systém, který se postará o optimální cirkulaci vzduchu.

Zvážit byste měli i možnosti, které vám moderní stavitelství nabízí v ohledu vytápění. Vhodným řešením, které vám pomůže udržet v domě čistý vzduch a ušetřit za topení je systém větrání s rekuperací tepla. 

Tento systém se postará o optimální cirkulaci vzduchu i regulaci přirozené vlhkosti v interiéru. Účinné filtry dokáží zadržet prach, pyl i další nečistoty, které by do interiéru jinak pronikaly otevřenými okny. Při větrání s rekuperací nemusíte totiž okna vůbec otevírat, díky tomu nedochází k tepelným ztrátám ani průvanu.

Redakce doporučuje

Dřevěné pelety jsou ekologicky šetrné a minimalizují emise, což přispívá k...

0
Ačkoli teprve končí aktuální topná sezóna, nastává správný okamžik se zamyslet nad tím, jaký typ paliva chcete v příští sezóně používat. Nejenže by měl začít...